Spotřebiče - Zimandl - nábytek s.r.o.

Spotřebiče

Několik rad ke koupi kuchyňských spotřebičů.

1. Varné desky:

Nejmodernější, nejúspornější a nejbezpečnější jsou varné indukční desky, které fungují na principu indukčního ohřevu. Co to znamená? Pod deskou se díky průchodu střídavého proudu v cívce ve dně hrnce indukuje proud. A tím, že se ohřívá jen nádoba, a ne samotná plotna, nehrozí nebezpečí popálení.

Velkou výhodou indukčního vaření je také jeho úspornost. Ohřívá se přímo dno nádoby, takže ztráty při přechodu tepla jsou minimální. Proti klasickým sklokeramickým, elektrickým i plynovým deskám tak ušetříte téměř 50 % elektrické energie, a jako bonus získáte také 50 % času, protože na indukčních varných deskách se vaří zkrátka mnohem rychleji.

Je tady ale jedno ale, hrnce a pánve musí mít magnetizované dno, což znamená, že k vaření na indukčních deskách potřebujete kovové nádobí – třeba z nerezu nebo litiny, vyhovují ale také smaltované kovové nádoby.

Další výhodou je snadná obsluha a údržba. Tím, že se zahřívá deska jen pod nádobím, můžete ji utřít téměř hned po vaření, takže nic nezaschne a úklid je velmi rychlý.

2. Trouby:

Dnes již můžeme na trhu nalézt nejen základně vybavené trouby či sporáky. Pokud máme již nějakou zkušenost a víme dopředu, co přesně chceme a co budeme požadovat, jsme na tom pro začátek nákupu poměrně dobře, ale,… Ano, tady je nutné velké ALE – i přesto, že máme představu, víme, co preferujeme nebo co pro nás bude pravděpodobně nejvhodnější, se jistě bude při dalším výběru hodit pomocná ruka. Z toho důvodu Vám ji nabízíme.

Vybírat máme z čeho. V nabídkách najdeme trouby klasické, vestavné polyvalentní (polyvalentní – jsou uzpůsobeny pro kombinaci s varnou deskou, přičemž ovládání obou spotřebičů je v rámci trouby) i samostatné.

U vestavných trub je asi největší výhodou to, že se mohou umístit v různé výšce – prostě tam, kde Vám to bude vyhovovat, nemusíte se tak zohýbat, ostatně i dítě bude ve větším bezpečí kuchyně. Pro ochranu dětí či domácích mazlíčků je také určen systém ochlazování dvířek a madla trouby, popálení zde tedy rozhodně nehrozí.

Vybírat můžeme také z nejrůznějších přednastavených programů, u kterých stačí zadat váhu a druh pokrmu a trouba udělá zbytek práce za nás, a dalších funkcí, které nám usnadní práci v kuchyni a ušetří čas.

Pokud nechcete v kuchyni pak trávit ušetřený čas čištěním trouby, je dobré se pohlédnout po troubě, jejíž vnitřní povrch je speciálně upravený, nebo po takové, která má program pro samočištění – např. povrchy z katalytických panelů, Pyroluxe, PerfectClean či pyrolytický povrch.

Výběr vhodné trouby je opravdu důležitý – určete si proto nejprve, jak často ji využíváte a k čemu. Rozhodněte o jejím umístění a přemýšlejte i dopředu – trouba není záležitostí na pár týdnů. Zvažte proto možnosti v dané cenové relaci a porovnejte především, do jaké energetické třídy vybraná trouba spadá (A je nejlepší) – to, co můžete ušetřit při nákupu, se velice snadno může ztratit při jejím užívání.

3. Myčka nádobí

Budeme se zde snažit poskytnout Vám informace, které by měly pomoci zvolit tu nejvhodnější myčku pro Vaši domácnost.

Myčka nádobí může ušetřit nejen čas, ale i peníze. Oproti umývání pod tekoucí vodou podle výzkumů spotřebují různé typy myček o 35-60 % méně vody. Ještě více můžete ušetřit například tím, že myčku připojíte přímo na okruh teplé vody.

Myčky nádobí jsou na trhu běžně k dostání ve dvou základních rozměrech – 45 cm a 60 cm, což samozřejmě ovlivní kapacitu, kvalitu mytí (myčka šíře 45cm má tvar obdelníku a ramínko nedosáhne na přední a zadní okraj myčky a proto je kvalita mytí horší neý u šíře 60cm – čtvercový tvar) a spotřebu myčky. Vedle vestavných myček a volně stojících, podstavných. Konstrukce vestavných myček je uzpůsobena pro vestavění a integrování do kuchyňské linky.

Spotřeba vody a energie, účinnost a ekonomičnost myčky jsou značeny od nejlepší (A) po nejhorší (G). Jedním z dalších důležitých parametrů je také hlučnost myčky, u nejtišších modelů nedosahuje hlučnost 45 dB. Průměrná roční spotřeba elektrické energie (při jednom mytí denně) je u čtyřčlenné rodiny 400 – 650 kW. Průměrná spotřeba na jeden mycí cyklus je 11 l vody, přičemž by rozhodně neměla překročit 25 l. Myčku připojujeme na vodu, odpad a elektrickou zásuvku se samostatným okruhem a jističem.

Myčky nádobí by měly obsahovat systémy proti vytopení, pracující většinou na principu zastavení přívodu vody do myčky a případném zadržení vyteklé vody.

4. Odsavače par

V nabídkách obchodů jsou digestoře vestavné, samostatné, rustikální, komínové, podvěsné, ostrůvkové atd.; setkáte se s nimi v různých materiálech, barvách i designech – dokonce se nemusíte již spoléhat jen na základní jejich princip – princip odtahový, nýbrž můžete zvolit digestoř, jež pracuje na principu recirkulace vzduchu, či dokonce takovou, která Vám svou kombinací umožní využít oba principy.

Oproti odtahové digestoři, která je závislá na vývodu, recirkulační digestoř filtruje vcházející vzduch přes uhlíkový filtr a pročištěný jej vrací zpět do místnosti. Díky tomuto principu tedy není závislá na komínu nebo průtahové šachtě a může být umístěna kamkoliv. Musíte ovšem počítat s výměnou filtru minimálně 1 x za půl roku nebo po 120 provozních hodinách.

Při výběru digestoře (jedno jakého typu) obecně platí, že nejpodstatnějším údajem, který byste měli sledovat, je výkon. Digestoř by měla vyměnit vzduch v místnosti 10-16/h., proto hodnotu výkonu přístroje volíte podle rozměru místnosti. Pro panelákovou kuchyň o rozměru 8 m² by měl být výkon minimálně 200 m³/h, kuchyni o rozloze 12 m² by měl odpovídat výkon 400 m³/h. Větší prostor by měl pak pokrýt výkon kolem 700m³/h. S motorem je spojen nejen výkon, ale také hlučnost přístroje.

Ani šířku digestoře byste neměli přejít bez povšimnutí. Právě u tohoto údaje byste neměli rozhodně šetřit na centimetrech, neboť čím širší je Vámi vybraná digestoř, tím lépe.

V neposlední řadě je třeba si při výběru všímat filtrů. Digestoře jsou vybaveny tukovými filtry, v případě recirkulační digestoře je pak nutným ještě uhlíkový filtr. Vybírat můžete z filtrů textilních, nebo kovových.